Ofis senesi, Sac balığı ve İzmir Yangını


Babaannemle konuşuyorum, zaman zaman aslında ben dinliyor ve sorarken o anlatıyor diyebiliriz. Nelerden bahsedilmedi ki, komşular komşuların çocukları ki çocuk dedikleri şuan emekli oldu. Bu gün balık balıklardan konuşurken sac balığının bolluğundan bahsedildi ama sac balığının ne olduğundan bahsedilmedi. Hemen sordum. Kalkan balığı olduğunu anladım ama kendisi ismini bilmediği için biraz iletişim problemi çektik. Siz ne diyorsunuz diyor bana, bilmiyor ki ben kalkanı sadece filmlerde ve balık tezgahlarında gördüm daha yeme fırsatım olmadı.
turbut3

O senelerde, hangi seneler ? 33 doğumlu olsa; 42-45 senesi ofis senesi olsa, anlatılan  ve kendisinin hatırlayabileceği tarihler de hesaba katılırsa 50'li yılların ortası veya sonları sac balığının bahse konu olduğu zamanlar. Yemedim ilerde u
marım yeriz. Zamanında halkın rahatlıkla evine alabileceği ş
ekilde bolmuş demek. Babalarından analarından kumalardan çocuklardan kardeşlerden bahsederken evlatlık olmasının verdiği karışıklık benim olaylar ve kişiler hakkında bağlantı kurmamı zorlaştırdı. Şunu biliyorum ki şuan bu satırları yazdığım evin ''milkinin'' sahibi Hem ruslara karşı savaşmış hem Rusyada çalışmış sonrasında da İzmir'e gidip yangının izleri silinirken oralarda ustalık yapmış. Öte yandan onun babası da köydeki evimizin karşısında gömülü. Kimin ne zaman ve nasıl gömdüğü belli değil çünkü seferberlik zamanı açlıktan öldüğü söylenir. Babaannemin bir babasının kendisinin ve babasının hikayesi kısaca bu, diğerlerine sonra gelirim. Bir de ofis senesi var tabi, geçmişe aşina olanlarımız bir takım çıkarımlarda bulunacaklardır hemen.
ReadImageŞimdiki iktidarın cebinde bir koz olarak karşı tarafa her zaman kullanmak için hazır tuttuğu bir tarihi gerçeklik, öte yandan bu ikiyüzlülüğü dalga geçerek kabullenmeye çalışan bizim kuşak ve bizim çevre. Babaannem öyle adlandırıyor ikinci dünya savaşı zamanındaki yokluğu ve ekmeğin karne ile alındığı o dönemi. Hatta fındık bahçesinin bir kısmını da  ofis senesi ''şenlik'' yaptıklarını da anlatmışlardı. Bahçenin o kısmının adı da çevrildiği için çevrük veya çevrik.

İzmir yangınında da usta olan büyükdede İzmir'iyeniden inşa etmeye gitmiş. Oradan elde ettiği parayla da benim annemin dedesinden (tahmin) şuan bulunduğumuz yeri satın almış. Her şey birbiri ile bağlantılı mı ne? büyükdedemin çeteci olan kardeşi de varmış onu da yeni öğrendim, belki bir daha ki sefere onu sorup öğrenirim, kim bilir.

Comments

Popular Posts