Sigarayı Bıraktıktan 230 gün sonra ne oluyor ?

X Y ve Z gün sonra ne oluyor sigarayı bıraktıktan sonra diye insanların arama yaptığını görür gibiyim. Zaten bu ve buna benzer içerikler internette oldukça yaygın olarak karşımıza çıkmakta. Kendi deneyimlerimi aktaracağım ama daha öncesinde dehşete düştüğümü belirtmeliyim. Hakikatten 8 ay nasıl geçti!

Daha dün sigarayı bırakıp evde deli dana gibi dolanan ben değil miydim? Kanepeye uzanıp ellerimin gerginliğini nasıl geçireceğim diye düşünüyordum. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk hafta ellerimin derisi sanki bir boy küçülmüştü, en çok rahatsız olduğum konu da bu idi. Şu oluyor bu oluyor kan akışı normale biniyor vücut sıcaklığı yükseliyor kanser riski düşüyor. Palavra! Kimse sigarayı bunlar için bırakmaz. Herkesin nedeni farklıdır ama kesinlikle insanı sigarayı bırakmaya iten asıl sebep bunlar değildir. Sigara içmeyenler hariç kimsenin de umrunda değil bunlar. Düşünün, 17 yaşındaki bir çocuğa 50'li veya 60'lı yaşlarında kanser olma ihtimalin var bunu yapma derseniz bir kulağından girer ötekinden çıkar. Belki bir insanın yaşam süresi evren için çok ama çok kısa olabilir ama 17 yaşındaki çocuk için 60'lı yaşlar bigbang kadar uzaktır. Haliyle kim öle kim kala demesine şaşırmak, bunda cahillik aramak boşunadır.  10 sene önceme baktığımda hayatımdan geçip gidenler beni o kadar şaşırtıyor ki, uzun süreli planlarını hayata geçiren insanlara peygamber gözüyle bakıyorum, imreniyorum. Zaman zaman da kahroluyorum.
close up photo of cigarette
Konu iyice dağılmadan sigara konuma geri dönersem yaklaşık 5 ay sonra sigara benim hayatıma hiç girmemiş gibi diyebilirim. Daha önceki tecrübelerimden bildiğim kadarıyla da en tehlikeli kısım da burada başlıyor. Çünkü düşmanını unutuyorsun, Düşmanını unutmak onu küçümsemek demek. Küçümsemek de yenilmek manasına pek tabi gelebilir. Aklıma ancak bir film veya Youtube videosunda görürsem geliyor. Göstere göstere ve özendirecek bir şekilde ekrana yansıtılıyorsa da izlediğim kaynağı değiştiriyorum. Allah'tan 21'yy da alternatiflerimiz sınırsıza yakın! Bu süre içinde ilk haftaları saymazsak -neden saymıyoruz peki, çünkü o süreç fizyolojik olarak da sigara istediğimiz, sigara isteğinin normal olarak algılanabileceği bir durumu izah ediyor.  En çok zorlandığım kendimi sigaraya en yakın hissettiğim zaman tüm arkadaşlarımın sigara içtiği ve hep beraber yaylada bir gece kaldığımız  geceydi. Herkes belli bir olaydan sonra belirli periyotlarla sigara içmeye çıkmıştı ve ben yalnız kalmıştım, kalıyordum. O gecenin içindeki irademi en çok gıdıklayan zaman da yemek sonrası herkesin sigara için balkona çıkıp benim odanın içinde tek başıma kalmamdı. O an çok zorlandığımı hatırlıyorum. Sigarayı bırakışımın 50 veya 60ıncı günüydü diye tahmin ediyorum. Burdan da anlaşılabileceği gibi sigara içmek aynı zamanda toplumsal bir olay, ve insan toplumsal ritüellerden vazgeçmek istemeyebilir. Belki kendimize itiraf edemiyoruz ama ilk sigaraya başlarken de aynı sebeplerden başlamış olabiliriz. Unutmadığım bir şey var ki sigaraya başladığımda insanların sigara için özenti sonucu başlanıyor, arkadaş ortamında geri kalmamak için başlanıyor gibi beylik laflar etmesini alaycı bir tebessüm ile karşılıyordum. Çünkü kendilerinin sallamasyon bilgiler verdiklerine emindim. Şimdi tekrar baktığımda haklı olma paylarını kendilerine teslim ediyor ve özürlerimi iletiyorum.

dirty addiction cigarette unhealthyYine bir flashback geldi aklıma. Sigarayı bırakmışım, aklımdan çıkmış normal insan gibi takılıyorum. Köy evinde yalnızım ve bahçede oturup keyfime bakacağım. Bardak almak için tereğe yöneldim ve kapaklarını açınca bir lark ve içinde bir kaç dal sigara gördüm.  O an o sigarayı istemesem de eylemi yapmayı çok istedim. Çünkü sigara içenler bilir ki beleş sigara baldan tatlıdır, hele hele evde baba veya annenin sigarasını yürütmek insana haz verir. Ben de o an sigarayı paketten alıp yakmayı çok istedim. Belki ergenliğim geldi aklıma. Evde kimsecikler yok beleş sigara buldum, bunu bir köşede içeceğim, eski bir alışkanlık. Bu da sigara içmediğim ama çok yaklaştığım zamanlardan biriydi.
Son tahlilde sigarayı bıraktıktan sonra bırakmanın verdiği bir farklılık duygusu oluyor, sigaraya karşı alınan zaferin gururuna varıyorsunuz , zaman zaman iradeniz ile sınanıyorsunuz. Bir süre sonra normal bir yaşam sürerken, vay be zamanında ben de böyleydim diyorsunuz. Süreç normale biniyor ve her zaman tetikte olmanız gerektiğini unutmuyorsunuz. Çünkü sigara bir bağımlılık siz da eski bir bağımlısınız.

Comments

Popular Posts